čtvrtek 28. ledna 2016

Pár postřehů o japoncích

Za můj krátkej pobyt jsem se naučil několik důležitejch věcí, které jsou hodné zapamatování.

První je japonské vnímání pojmu efektivita. V japonsku pomalu neexistuje nezaměstnanost. Není to zdaleka tím, že by všechna práce byla dělaná manuálně; naopak, výrobní fabriky jako Toyota neustále optimalizujou svoje procesy tak, aby byly co nejefektivnější. Ale lidi nevyhoděj. Kdyby je vyhodili, kdo by vymyslel další zlepšení? Něco podobného se děje i ve veřejné sféře, jenže s tím rozdílem, že lidé jsou najímáni i na práci, která je očividně (téměř) zbytečná, například již zmínění ukazovači v metru. Nejvíc do očí bijící případ je na náměstí natrvalo přiřazenej člověk (samozřejmě v uniformě s plnou parádou), co sbírá odpadky. Nebyl by potřeba, kdyby tam byly koše, do kterejch by ostatní mohli ty odpadky odhodit, ale jak už bylo řečeno, koše byly zrušeny. Takže kuřák co dokouřil cigaretu se chvíli rozhlíží, kam se špačkem, a pak ho nenápadně upustí. Následně přispěchá frajer v bílejch rukavicích, nedá na sobě nic znát, jako že by taková práce stála za hovno nebo tak, vajgla sebere a někam ho odnese. Ale kam, to ví jen on sám. Ale samozřejmě přezaměstnanost má svůj důvod, protože i v nejnesmyslnější práci můžete vytvořit nějakou hodnotu a ta bude vždycky vyšší, než když hnijete doma a berete podporu a nevytváříte pro společnost nic.

Když japonci vyrůstají v takovém prostředí, přijde jim přirozené dotahovat činnosti k dokonalosti ad absurdum, ať to stojí co to stojí, protože lidí na to maj s odpuštěním jako sraček, Kefalíne. Bohužel tento přístup intuitivně aplikují i do soukromých společností a nedejbože do společností se zahraničním kapitálem, kterej si potom rve vlasy z hlavy nad takovým plýtváním.

Druhej point k ponaučení je naprostá oddanost zákazníkovi. V Evropě a zejména v USA je prvním účelem zisk a kterákoliv legální cesta, která směřuje k zisku největšímu, je ta správná. Japonci žijí ve světě, kde zákazník je král a když bude mít dobrou zkušenost nebo dobrej pocit jednou, bude chtít přijít znovu. Přitom rozumí, že aby zase mohl dostat dobrou službu, musí za to něco dát, jinak se kolo zastaví z jeho viny. V praxi se to projevuje asi nejvíc ve verbálním projevu a čímdálvíc nejen od lidí, ale i od strojů. Kdykoliv se poskytovatel služby dostane do kontaktu se zákazníkem, dává najevo, jak si váží tohoto obchodního vztahu. Ve spojení s optimalizací a automatizací zmíněnou výše se vám coby zákazníkům dostává často ocenění a poděkování od mašinek, co vám prodaj lístek na metro, od robotického hlasu uvnitř vagónu a samozřejmě na každé účtence za nákup. V takové konkurenci děkovacích přístrojů se zbylí lidé, jako prodavači nebo taxikáři, můžou úplně přetrhnout: děkují na začátku služby, na konci služby a klaní se hluboce. Na druhou stranu překvapující je, že takový uctivý vztah funguje jenom mezi poskytovatelem a zákazníkem a není implementován víc i do jiných sociálních vztahů, například mladší versus starší. Viděl jsem spustu případů ve vlaku, kde starou babku nikdo nechtěl pustit sednout a když jsme jí pustili my, cizinci, byla celá v rozpacích, než si sedla. Proč to všechno tak je netuším, ale je mi jasný, že kdokoli v Čechách první rozjede tenhle "zákazník=bůh", bude nejdřív všem pro smích, ale pak vyvaří fůru prachů. Teda jestli dřív nezkrachuje. :-)

Poslední ale nejdůležitější bod je, že pracovní japonec a hospodskej japonec jsou dvě různé osoby. A hlavně po dvou pivech, což je pro většinu lidí tady strop a poslední fáze před hospitalizací. V hospě to je furt "musíš poznat Japonsko, japonskou kulturu, nehnij furt v práci, jdi ven, abys něco viděl a zažil". A pak ten samej borec druhej den má spoustu otázek s vykřičníkem typu "Kdes byl místo meetinku?" (kterej byl jen v japonštině a navíc na úplně irelevantní téma) a "Jak jsi ten čas využil efektivně?" Pročež skutečný znalec japonské kultury v hospodě blekotajícímu japonci přikyvuje a souhlasí, aby druhý den v práci vůbec nedbal na to, co bylo v hospě řečeno a ujednáno.
 
P.S. Přidejte nějakej povzbudivej koment, protože dneska mám celkem depku. Taky se už moc těším dom.

středa 27. ledna 2016

Ták jó tó kjó tó nó

Ano, vím, furt vám dlužím report z výletu do Kjótó. Protože mi kjótské zážitky byly vytlačeny z hlavy zážitky novějšími, uděláme si takovou chronologickou slideshow a vono z toho něco vypadne.

V sobotu odpolko jsem uvažoval o nějakém dobrodružství na neděli. Kenťák měl v plánu jít kupovat pračku a "nějakou menší televizi" (skončil s padesátipalcovou úhlopříčkou, to je metr a čtvrt), takže jsem měl bejt jen sám pro sebe. Juchů! Uvažoval jsem o vejletě vlakem v domnění, že eště nemá názvy stanic v latince, což mi to přišlo dobrý drůžo už samo o sobě. A že když to pude dobře, že bych zajel do Nagoje nebo třeba až do Kjóta. What could possibly go wrong there? ;-)
No nicméně neprozřetelně jsem se prokec před lidmama z TME a oni že juchů, jedem taky. Takže se seznamte s aktualizovaným manšaftem:

Matt, starší než já, generální manažer v TME (ale pozor, to jsou v TME skoro všichní vedoucí pracovnící), původem z Londýna, zkraje pěkně protivnej týpek, co zamlada jezdil na jachtě.Vsadím se, že pil jedině vííííínečko, nikdy né pivo, a to dokonce i ke kornflejkům.
Na obrázku vidíte Matta pod přehlednou a intuitivní vlakovou cedulí, jakkoli je v celá v rozsypaném čaji.

Wouter nebo jak se to speluje. Wouter je mladší než já a pracuje v TME jako systémovej specialista přes něco, čemu nerozumím. Namistrovanej týpek původem z Nizozemí, nicméně s vynikající angličtinou.
 
Na obrázku vidíte Woutera vlevo, když jsme ho s Mattem učili hledat kešky. (Keška bleška mikroška, velká asi jako krabička od sirek, je magnetem přichycená k mostní konstrukci za/nad náma.)

Tapašrí, věk těžko odhadnout, systémová specialistka na logistický systémy v TME, zpočátku trochu upjatá, ale postupem času vcelku fajn holka. Původem z Indie. Já celou dobu příprav myslel, že je to chlap, protože z adresy Tapashree Bhattachary at Toyota Europe dot com nepoznáte nic.




Mimochodem, na obrázku vidíte Tapašrí při přechodu můstku, pod kterým byl zajímavý a obtížně vysvětlitelný fenomén: nízko nad vodní hladinou byly nataženy dráty s poměrně velkou hustotou.

Vyslovil jsem myšlenku, že by to mohly bejt sušáky na prádlo těch ryb, co tam v tom rybníčku žijou. Tato představa pobavila partu a prolomila ledy natolik, že pak už byl vejlet vcelku pozitivní záležitost aspoň co do komunikace.

A co sme to teda vlastně viděli? Viděli jsme budhistickej chrám, ve kterém bylo tisíc a jedna socha ozbrojenců a proto se mu logicky říká Sanjūsangen-dō, což doslova znamená Hall with thirty three spaces between columns. Hm, asi jo, teda. Každopádně, ty sochy jsou v takový dřevěný ratejně a nemaj se fotit, tak si to najděte na inťáku.

Shodli jsme se s kolegáčkama, že lidi z marketinku tohodle místa fakt nedělají dobře svojí práci, protože jim tam ty sochy hnijou očividně už stovky let a vůbec nejdou na odbyt.

Jestli to nebude tím designem. Některý maj i desítky ruk a neukazujou zrovna slušný gesta. Chtěli byste mít sochu, co vás byť jen nonverbálně pošle do háje, kdykoliv zrovna jdete kolem? Já ani za prase, leda bych si na ní věšel klíče. Ale myslím takovej Ozzák by jí docela ocenil.


 
Proto jsem se radši zdejch a šel si odpočinout do jejich betelně vymakaný zahrady.


Než se TMÁři dost vynakoukali, byli jsme všichni docela vyhladovělí. Trošku mě nakrkli, že chtěli jít jíst zrovna do Mekáče, ale proč si kazit jinak srandovní den, tak sem se přidal. Taky jsem chápal, že jim je kosa, protože já měl tričko, mikinu, péřovku a eště normální bundu a bylo mi tak jako so-so. Takovej Wouter měl jen tričko a větrovku, blb. Takže putování k dalším cílům probíhalo přískoky od hospody do krámu a z krámu zas do další hospody a občas skrz nějakou tu kavárnu.
 
Vlastně i díky hospodsko-krámskému zdržování jsem se mohl na chvíli utrhnout a úplnou náhodou najít tento majestátní zvon.
Asi to bude jeden z těch, co do nich zavírali odsouzence určené k popravě zvukem, jak mi o tom vyprávěl Martínek. Jelikož už tehdejší vězeňské předpisy nařizovaly minimální plochu a objem vzduchu na jednoho trestance, nebylo pro tvůrce vůbec snadný takový zvon stvořit a když už se to povedlo, děsně často praskal a rozpadal se. Každej třista let nebo tak nějak museli lejt novej zvon a to je jistě frustrující a sysifofská činnost.
Až mnohem později Japonci zjistili, že zavírání odsouzenců do zvonu je nákladné a neefektivní. Možná někdy v té době postavili hotel Aunties (U tetičky), ve kterém teď přebývám já.
 
Ale zpět do Kjótó. Když se parta dost vohřála, napapánkala a nabumbánkala kafe, mohli jsme se přesunout k další atrakci, a to k chrámu Kyomizu-dera (najděte si na inťáčku).
Myslím, že to "dera" bude asi zkratka od "deratizace", protože to tam tak smrdí vod těch vonnejch tyčinek, že by tam nevydržela ani myš. A oni přidávaj furt další! Myslím Asterixi, že ti budhisti jsou asi největší blázni. Nebo k tomu možná přispívá ještě tento nešvar:
Naštěstí kromě hlavního chrámu tam maj fůru dalších zajímavejch baráků a při přechodech mezi nima se člověk stihne aspoň nadechnout.

Dokonce je tam v jedné zastrčené uličce i keška, do které se mi v nestřeženou chvíli podařilo vpašovat Fromů geominci.

Pak už byl ale čas zvednout kotvy a fičet v břiše bílého krokodýla zpět do Toyota city.
Vžžžžžžžuuuuuummmmmm swwwwwiiiiiiissssst. A to je asi tak vše, přátelé.


Doprava

O jídle v Japonsku už toho tady padlo dost. Ne, že bych už neměl inspiračku, protože japonci prostě uklohněj a pozřou úplně všechno (nevyjímaje hovězí stejk, kterej sme měli v neděli), ale toto téma mě činí zbytečně nenažraným.

Pojďme si povědět o tom, jak se japonci přesunujou z místa na místo. Safraporte, přesunuju si u toho do pusy vynikající sushi ze sámošky přes ulici, ale to sem teď nepatří.







Na všech způsobech a aspektech dopravy v Japonsku je něco srandovního, nebo alespoň vhodného ku zmínce. Abysme si to nějak seřadili, vemem to podle rychlosti.

Při chůzi se japonci šouraj. Vždycky jsem si myslel, že to dělají jenom naši expati ve fabrice a že to je kvůli bezpečnosti, ale tady jsem prozřel: dělaj to tak všichni! Přemejšlím, jestli je to tak naučila obuvnická lobby, aby si zajistila vysoký obrat svých produktů, protože jinak si to vysvětlit nedovedu. Šouraj se dokonce i při běhu. Schválně se někdy koukněte jak běžej (a k mému těžkému uvěření i vyhrávaj) marathon. Nedovedu to moc napodobit, ale přirovnal bych to asi k běhu člověka, co musí fakt moc na záchod, ale ještě to má pořádně daleko.

Vláda zjistila, že problem se šouravou chůzí je tak rozsáhlý, že ho již nelze nadále ignorovat, a proto na všechna místa s vysokou frekvencí chození, jako jsou promenády či národní parky, umisťuje návody ke správné chůzi, zejména s důrazem na pořádnou délku kroku, viz šipka mezi chodidly našeho figuranta na obrázku.


Ještě mnohem praštěnější než chůze je v japonsku automobilová doprava. Samozřejmě každý ví, že jezděj po špatný straně a volant maj taky na špatný straně, takže nikdy nevíte, odkud přijelo auto, co vás coby chodce (šourajícího se) srazilo. Co už ví málokdo je, že japonci milujou auta hranatá, takřka by se mi chtělo říct krabicoidní. Pohleďte: malá krabice...

... velká krabice ...

... stará krabice ...

... a dokonce i pokus o kulatou krabici. Há, mě nevošálíte, panáčkové.

Navíc, a to vás asi nepřekvapí, se v Toyota city všechna auta musej povinně jmenovat Toyota. Kromě modelů, který známe i my (Toyota Land Cruiser), případně přejmenovanejch (normální Toyota Yaris, ale tady se jmenuje Toyota Vitz, asi aby se to japoncům dobře vyslovovalo) tu máme i modely určené zcela a pouze pro japonský trh (vohromná Toyota Majesta). Největší pecka, kterou jsem objevil, je tahle nádherná Toyota Corsa, v Evropě spíš známější jako Opel... přesněji řečeno Opel Vectra.


Toť k autům. Možná je na čase zmínit vlaky. Mají taky mrtě odlišností: nejsou na nich reklamy ani graffiti, na vstup se stojí úhledná fronta podle čar namalovaných na zemi, přičemž povinností mašínfíry je zastavit na cenťák přesně, protože jinak by mu lidé šmrdlající si na telefonech mohli nastoupit mezi vagóny. Vod doby před deseti lety už dostaly stanice i názvy v latince, takže teďko už se našinec dostane z práce i do práce, aniž by musel název každý stanice fotit a nechat překládat Googlu.

Králem na železnici je ovšem rychlík Šinkansen, kterej si to krajinou mastí až tři kilča a ve vagónu je přitom slyšet jen takové tiché šumění, asi jako když si akcionáři společnosti, co Šinkansen provozuje, mnou ruce. Taky podlaha při jízdě v Šinkansenu je tak klidná, že byste na ní mohli hrát kuličky a ani byste se u toho moc nehádali.

Ovšem suverénně nejlepčejším prostředkem vskutku hromadné dopravy jsou kola, normální bicykly. Teda spíš nenormální.

Typickej bicykl pro přepravu osob a zboží vypadá nějak takhle:
Prosím upřete laskavě svojí pozornost na několik základních vlastností, bez kterých by se v Japánu kolo snad ani neprodalo:
  1. Košík o objemu aspoň třicet litrů.
  2. Sedlo vždy proklatě nízko.
  3. Stojánek, nejčastěji jako ten na červeném kole vlevo, který se při jízdě sklopí směrem dozadu a chrání bicyklistu před nájezdy neopatrných kolegů při dopravní zácpě. Zácpy bicyklů jsou stejně na denním pořádku jako zácpy ve vlaku či na silnicích.
Na kole se jezdí pochopitelně pouze po chodníku, jak jinak, protože bezpečnost především. Na hlavě se nosí přilby, ale nikoliv cyklistické, ale takové ty plastové blembláky, co používáme na stavbách.

Že sedlo má zůstat proklatě nízko a posed má být extrémně nepohodlný instruuje i tento piktogram na chodníku.

Z Toyota city zdraví reportér Zelené vlny.

Akio Toyoda

Včera jsem potkal pana Toyodu. Dal mi samolepku. Po Billu Gatesovi druhej největší hlavoun, kterýho sem kdy potkal. Připadám si jak Forrest Gump.

Odesláno ze Samsung Mobile.

úterý 26. ledna 2016

Global IT innovation fair

Ohaio gozaimasu,

arigato gozaimasu. Thank you for visiting our booth. Let me explain, how IT solution can contribute to paint quality improvement.

You know paint shop right? Toso desu, ne? Toso muzukashi desu, ne. Paint is very difficult to manage, because there are too many environment aspects like humidity, dust particle in the air or temperature, that paint members need to manage. And they need to understand the relation between environment and quality of the paint. It takes for them very long time to find and kill rootcause for a reoccurring paint defect.

That's why we developed a solution that automatically measures environment and correlates it to quality, so that we can know, which environment creates good quality and which creates a paint defect. Like ryohin joken. Please see more detail in this video or contact me at my email address.

A to jsem dneska a včera řek minimálně tak dvěstěkrát.

pondělí 25. ledna 2016

Kjótó

Ještě vám dlužím report ze včerejšího vejletu do Kjótó. Nenapsal jsem ho, protože jsem myslel, že jsem k smrti unavenej.












Až dneska vím, co to je k smrti unavenej!

Dobrou. :-D

Konečně konec

Po prvním dnu veletrhu jsem zestárl o sedm let.

Odesláno ze Samsung Mobile.

Horké zprávy z veletrhu

Tohle je pecka, nevěřil jsem, ale je to tak. V Toyotě zrušili odpadkový koše! Prostě neprodukujou žádnej odpad. Kdo ho produkuje, má si ho taky odnést.

A to je zatím vše, přátelé. Já teď musím jít kadit, i když bez toaleťáku to bude výzva :-).


Odesláno ze Samsung Mobile.

sobota 23. ledna 2016

Sobota

Co se to vlastně dělo dneska? Jo, dneska byla docela sranda. Začla už tím, že jsem šel na snídani. Tam stála stará pani a něco se mě ptala. Ukazovala přitom na prstech 1 .. 2 .. 3? Pochopil jsem, že se ptá, kolik nás bude u snídaně, nuž odvětil jsem, že jeden. Poté mi vysvětlila, co si mám kde vzít jako salát a pití a pak odspěchala do kuchyně. Když se vrátila, přinesla mi jeden kousek toustu. No, nejenom ten, ještě spoustu dalších ňamek jak vidno z fotky, ale docvaklo mi, že správná odpověď byla "tři a víc, pani!" :-)
 
Po snídani jsme s Izumim konečně dostihli Martina Palcra, kterej sice přilít z Německa už včera, aby nám pomoh s technickou stránkou prezentace (a přihřál si vlastní obchodní polívčičku, protože dělá pro firmu, která prodává tyhle věci), ale kvůli časovému posunu (jetlagu) byl včera tak dokonale tuhej, že se mu nedalo dovolat a Izumka měl o něj starost.
 
Odjeli jsme taxíkem do exhibiční haly Toyota. Tam krátce nato dorazili borci z Toyota Europe a rukou společnou a nerozlučnou jsme pospojovali počítače, televize, prachové senzory, teplotní senzory, senzory na měření vlhkosti a dokonce malýho robota. Jo a eště plakáty velký jako dveře. Vypadalo to tam nějak takto:
 
Odpoledne, když jsme to měli všechno hotový a říkali si Hm, co asi bude dál?, dorazil na generální zkoušku pan Tomoyama, což je jeden z top pěti lidí v celý Toyotě. Naštěstí jsme byli připravení, vysvětlil jsem mu celou problematiku během asi minuty a půl a sklidil poměrně velké uznání od zbytku mančaftu. Pak sme to eště probírali u večeře a jestli si dobře vzpomínám, konklůžn bylo, že se mi to dobře vysvětluje, protože o tom nevím lautr nic. :-D
 
Když mluvím o večeři, ta byla zábavná hned ze dvou důvodů. Zaprvé TME borci trpěli jetlagem a účast vzdali až na jednoho (Fujiwaru), takže místo v sedmi jsme večeřeli ve čtyřech. Zadruhé, skoro bych si tipnul, že když to Tachiro rezervoval, řekl "jídlo neobjednávejte, oni si vyberou něco z menu". Ale očividně personál restaurace to pochopil jako "uvařte jim celé menu", takže tam začli valit salát, pak nějaký vepřový dobrůtky postudenu, pak sme si sami na stole uvařili vepřový šabu-šabu (pozorní čtenáři si vzpomenou reporty z 2005, kde tento výmysl mongolských válečníků popisuju šířeji), rybí nákyp, pak plněné taštičky gyoza, předtím vastně eště masový kuličky v sójovým mlíce. Když už jsme nemohli, dorazilo eště výborný rizoto se sejrem, pekelně pepřený, a nakonci domácí pudink. Protože restaurace byla buklá pro sedm, měl jsem pudinky dva, uf tyjo.

Když o tom tak přemejšlím, další konklůžn u večeře (po dalším pivku) bylo, že je špatný soustředit se jenom na business a nevyužít příležitosti poznat trochu japonské kultury a historie, takže se zejtra chystám na vejlet do Kjóta. Už jenom dostat se tam a zpátky bez úhony považuju za velkou výzvu, tak mi držte palce. Taky tam vemu Martinův (Fromů) dřevěný geocoin, protože myslím, že tady v Toyota city by moh shnít pěkně dlouho, než by si ho někdo z kešky vyzvedl. Izuma se k vejletu nepřidá, bo jde kupovat pračku.

Tak čau a dobrou.

pátek 22. ledna 2016

Oběd a véča

Tohle už je oběd z Toyota City.
Odleva shora proti směru ručiček vidíte japonský čaj, salát se zálivkou z oleje podzemnice olejné, rámen se škeblema (tyvolevynikající matroš) a rejži. Nad ní zbytek fermentovaných bobů, hele, i to se dá sníst, nakonec.

V rámci večeře se nám podařilo sdlábnout kus chobotnice ve wasabi zálivce (chutná pouze jako wasabi, chobotnice se postarala jen o hmotu),   další fermentované boby , cézar salát pro striktního muslima Alperena jedině s kusem slaniny (tu mu Izumka naštěstí odjedl), pak krevetky, rejnok s majonézou (to byl zlatý hřebec program podle mě), kuřecí špíz s jarní cibulkou, vajcové závitky s ředkví a dvakrát dvě pivka, která z nás s Izumem udělala povídavé týpky, zatímco Alperen si nechával maličko odstup. Roztál až když jsme zjistili, že jsme v mládí pařili úplně ty samý hry na úplně těch samejch počítačích. On má prej základní desku z toho svého prvního doma zarámovanou na stěně.

Tož dobrou chuť či noc, jak kdo chcete.

Snídaně.


Párečky, vajíčka, nějaký to tomato, a to zelené vlevo, věřte nevěřte, je špenát. Nevěděl jsem, že Pepek má předky ve Finsku.

Jo, a blueberry juice, finskej trademark. Moc dobrej, mimochodem. Kafe toliko průměrné, zdaleka ne tak dobré, jako Flat White od Starbucks.

Mimochodem autorství tohoto malého vtípku patří Miloši Čermákovi. Musím potrénovat, furt to nedokážu říct s kamennou tváří, i když už jsem setsakra blízko.

Konečně v Nipponu

Kde jsme to posledně skončili. Jo! Jak jsem musel letět na letadlo, abych vůbec vodletěl. Takže hlásím, že jsem to stih. Zajímavý, nevím, co se Finnairu stalo, ale neseděl jsem vedle Izumiho, seděl jsem vedle nějaký pani. Taková, jak bych to řek... Pani středního věku, troufám si tvrdit, že víc jetá, než jsem já, ale zas né tak moc stará, jako někdo, kdo je fakt starej. Posuďte sami:

Sice na začátku letu (asi prvních pět hodin) jsme nevydali hlásku, byvší oba zaražení introverti, no a taky protože jsme spali, ale po zbytek letu (asi druhé čtyři hoďky) jsme docela pokecali, když ledy prolomilo, že mi spad pod její místo cukr do kafe a mě se ho nechtělo pít nesladký.

Probrali sme děti (má větší než my), probrali sme cestování (ciwe byla snad všude a dneska jela na otočku na víkend ze Švédska, kde bydlí, do Japanu, kde má přítele nebo co). Největší pecka byla, když sem se zeptal pani, co dělá (jakože čím se živí), protože to jsem jí úplně odšpuntoval a vylezlo z ní, že byla asi 15 let v domácnosti a že ve Švédsku na to lidi koukaj trošku s despektem, takže si říkala hm, děti už jsou velký, co já budu dělat? Šla se shánět po nějakým rekvalifikačním kursu a po cestě viděla letáček, že shánějí revizní techniky na plynový kotle, tak si řekla proč ne, šla tam a vzala to. Pár drobnejch potíží sice zaznamenala, například že musela začít vobjíždět domy zákazníků, kde ty kotle reviduje, akorát že neměla řidičák ani řídící schopnosti. No a pak taky, když už někam dorazí, zákoši si jí prohlížej podezřívavě (neumí až tak dobře švédsky, není o nic větší než teta Káťa a hlavně, je to přece ženská), takže když vyleze z auta, každej se jí ptá "A to ste jako sama? Nebo eště někdo přijede?" Docela sem se nasmál.

Mám matroše na vyprávění tuny, ale teďko musím jít večeřet, bo se mi hlady sešikmujou očička. Docela sem začínám zapadat, vizuálně rozhodně.

Jen abych nezapomněl, klíčové milníky dnešního dne, které musím popsat eště příště:
* firemní kreditka sice najs, ale bankomaty nikde
* Izumi našel vynikající nudlárnu (resp. von vo ní věděl, jen mi jí ukázal)
* Nutnost nespat ve dne potlačena během v parku podél řeky při vynikajícím počasí, byť park je zagroškudla, stálo to za to.
* Pokojíček, ze kterého oči přechází, ale voda horká.
* Adaptér elektrický, to je story sama pro sebe.

Tak papánky.

čtvrtek 21. ledna 2016

Župan se blíží.

Po krátké odmlce způsobené sbrteldou rybičkou se vracím k Deníčku, a to z destinace ne menší než Finland Helsinki Airport.


Vylítli jsme dopoledne z Prahy s Kentem , Tačirem a Finnairem. Let byl prima, všechno na čas atd., při příletu to ani nedrnclo. Jako tradičně jsem okamžitě po startu vytuh. Pořád si myslím, že je to variance na efekt "spací panenky", víte, jak jí položíte a ona zavře oči? Tak totéž se mi stává v okamžiku, kdy se letadlo odlepí od země a strmě stoupá k nebesům. V tu chvíli je člověk téměř dokonale vodorovnej, zavře oči a chrrrrrrr. Knížku a poslouchání jsem si vyndaval úplně zbytečně.

Helsinské letiště je malinké, a to i v porovnání s pražským. A při několikahodinovém čekání se jakoby zmenšuje. Na druhou stranu, je tu Burger King, Starbucks a taková křeslobudka, ve které teďka sedím a píšu.

Helsinské letiště je taky brána do Laponska, kam se lidé lítají dívat na polární záři - jééééé. Je dobrá zejména proti trudomyslnosti, což není můj případ, takže návštěvu zatím odkládám.

Na letišti je dále obchod Burberry (bez cenovek, jakoby říkal "If you need to ask, you can not afford it."), DuFry shop s chlastem a hulením (Amphoru nemaj) a zřejmě parádní, volně dostupná odpočívací Lounge, helsinsky Suvanto. Jenže ta je v tém terminálu, co jsme z něj vylezli a prolezli celnicí, zpátky ni krok :-)

Nejčko už mě volá další letadlo, konečně, takže to tu utnu a budu pokračovat po příletu do Nagoye in Japan. A to s fotkama, který se mi zatím z telefonu nepovedlo přesunout semka. Tož bye bye.

pátek 15. ledna 2016

Župan 2016

Chystám se do Japánu. On business, ale i to se počítá. Nezbytnosti s sebou:

* běhání
* plavání
* Geocaching travelling items ("travelbugs")
* na telefon appku, co umí překládat obrázky na normální slova. Účel: nelézt na dámské záchody, alébrž na ty správné, na ty naše.
* hromady vizitek
* sušenky a chlast (coby suvenýry na rozdávání)
* další sušenky a chlast (coby zásoby pro okamžiky nejvyšší nouze)


Lérningpointy od minulých návštěv Ze mě vylézajícího sumce:

2007:
- mobilní roaming je dobrá věc
- skleněné lahve v kufru v zavazadlovém prostoru je špatná věc

2005:
- adaptér na zásuvku je dobrá věc
- pohorky do letadla je špatná věc

Reporty a fotodokumentace budiž následuj.

čtvrtek 14. ledna 2016

Sportovníček 4.

Středeční (včerejší) ranní plavání bylo super! Čas a tedy délka standardní, pocit nad očekávání. Sice bylo víc lidí, ve dráze nás bylo chvilkama až pět, ale všichni byli pomalejší než já, a to zas potěší.


Myslím, že málokdo se snaží v plavání a vůbec v čemkoliv vědomě a cíleně zlepšit, jinými slovy, málokdo rozumí, co znamená Kaizen. A to je dobře, jinak by všichni plavali suprově a já bych si připadal zas jak lama :-).

úterý 12. ledna 2016

Multisportovníček

To vypadá, že nic jinýho nedělám, žejo?

Fakt je ten, že jsem měl od úterka rozbitej ten internet, takže jsem nemoh zapisovat. Pročež nyní ve zkratce:
Páteční plavání, pocit: zuřivě se mi nechtělo a voda byla teplá zbytečně moc, takže plavání bylo lenivé a s pocitem zbytečnosti takového marného snažení.
Sobota: zevl (je taky hák, jak říkal horolezec Miska).
Neděle: nejdřív jsme vyrazili s Dádou ku Oseku se záměrem dát si tradiční nedělní 6km okruh odpočinkovým tempem. Nicméně ve Volárně tak lilo, že Dáda zavelela otočit. Pročež jsem jel sám, dal jsem si stejně jako minulý týden "od Konývky k Maríně a zpět", tj. dvanáct. Tempo bylo ucházející leč pomalejší než posledně. Pocit byl příjemný navzdory zledovatělé ploše a nutnosti soustředit se na balanc. Výsledek: 1 den bolavý koleno, kompenzováno neoprénovou bandáží, nyní již pohoda.
Pondělní plavání byla rehabilitace té neděle. Dneska je úterý, po fyz. stránce jsem stopro a těším se na zejtra do bazénu. To bude rehabilitace po dnešním náročném pracovním dni (report executivě mě spolehlivě vyšťavil).

čtvrtek 7. ledna 2016

Sportovníček 3.

Včera tradiční středeční ranní plavání. Vstávat v pět a vyrážet do noci a sněhu se nechtělo strašlivě. Musel jsem použít fintu schovávanou pro největší krize: říkat si, že kdybych byl nemocnej a nemoh, jak moc by se mi chtělo jít. Trochu to pomohlo.
Jak se říká, když se nechce, tak je to pak dobrý. No, ani to se nepotvrdilo, protože voda v bazénu byla hrozně teplá, takže výkon nic moc.

Nepočítal jsem to, ale odhaduju 1.5km za 30 minut.

pondělí 4. ledna 2016

Sportovníček 2.

Dneska plavání tradičně 0,5 hodiny, asi 1,5 km. Davida jsem dal o tři bazény. Pak přišla malá čarodějnice a nandala nám to oběma. Zvláštní, lidé s předsevzetími nikde, asi je na ně eště moc zima. Uvidíme ve středu.

neděle 3. ledna 2016

Sportovníček 1.

Dneska běh z V.O. "od Konývky" do Poděbrad k Marině a zpět.
Vzdálenost: 12 km
Čas: 1:02h
Počasí: -3 a foukalo.
Pocit: povznášející, zvlášť ve druhý půlce dobrý tempo díky rychlé kadenci. Tepovka průměr 170, ve finiši 180.

Konec krize

Krize středního věku je u chlapů 40+ známá věc: sporťáky, milenky, adrenalin. Taky pupek a hlava jako koleno. Dohánění toho, na co za posledních 40 let nebyl čas. Obvykle končí špatně. Ale musí to tak opravdu být? Nemají Číňani stejné slovo pro krizi jako pro příležitost?

Myslím, že správnější pojmenování tohoto stavu je tedy Příležitost středního věku. Možnosti se přibližují touhám, fyzická zdatnost se potkává se zkušeností. Děti už jsou dost velký a nepotřebujou konstantní péči. Manželka už je dost sebejistá a nepotřebuje neustálé ujišťování. Úspěch v práci už nevyžaduje nasazení sto hodin týdně. Hurá! Ale co s takovou báječnou šancí? Pro mě je to šance na pár věcí, které byly posledních pár let opomíjeny.
  1. Sport
  2. Dobrodružství
  3. Gadžety (věcičky, které udělají radost)
  4. Občas nějaké to cestování za hranice všedních dnů a možností
A samozřejmé další. Ne, že by to byly věci v mém životě nové. Ale co nové je, že budou bydlet v tomto malém útulném blogu. A v tomto roce, kdy se mi čtyřicítka blíží na dosah ruky, je mým předsevzetím občas o nich něco napsat.

A to je zatím vše.
|-|onza